شرکت تعاونی خدمات گردشگری مهرگان

"مشاوره با ما تضمین سرمایه شماست"

(ثبت 611)

درباره مهرگان

پروژه ها

مراکز فروش و خدماتی

مراکز پذیرایی مراکز اقامتی

تورهای گردشگری

تازه ها

درباره تفرش

بازارچه سوغات

 

Tafresh News :

تازه های تفرش :

 

Dec. 2023 - Jan. 2024

دی 1402

 

 

(دوشنبه 11 دی)

امیربانو کریمی، شاعر، فرزند امیری فیروزکوهی، همسر استاد مظاهر مصفا و مادر علی مصفا (بازیگر) شامگاه یکشنبه دهم دی در سن 92 سالگی درگذشت.

  • او در چهارمین همایش چهره‌های ماندگار در سال 1383 به عنوان چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی برگزیده شده بود. این شاعر، همچنین در سال 1398 برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی شده بود.

  • «تصحیح انتقادی قسم دوم و سوم جوامع الحکایات و لوامع الروایات»، جمع‌آوری و حاشیه‌نویسی و تعلیق دیوان پدرش، امیری فیروزکوهی، «طرح دو بیت و دویست و یک غزل از دیوان صائب تبریزی»، «تصحیح دیوان حکیم فیاض لاهیجی» و «منتخب حدیقه الحقیقه حکیم سنایی» از جمله آثار این شاعر درگذشته است.

  • مراسم خاکسپاری وی در روز چهارشنبه 13 دی در قطعه 80 بهشت زهرا برگزار خواهد شد.

برگرفته از خبرگزاری فارس:

B2n.ir/b93831

 

 

 

ناصری فرد و مسعودی بر فراز سنگ نگاره های گندم کوه

فروردین 1387

 

 

 

(شنبه 2 دی)

واکنش دکتر ناصری فرد (پدر سنگ نگاره های ایران) نسبت به خطر تهدید سنگ نگاره های گندم کوه تفرش

  • در هفته نخست آذر در رسانه های: روزنامه تفاهم ـ مهرنیوز ـ صاحب خبران ـ ایسنا ـ میراث باشی و سایت مهرگان تفرش خبر احداث یک مسیر راه پله فلزی از پایه گندم کوه به مسیر قله پخش شد که هدف از این احداث دسترسی همگانی مردم به آثار سنگ نگاره ها و دیگر آثار تاریخی موجود بر روی قله گندم کوه بود که مورد اعتراض بسیاری قرار گرفت.

  • پرسش های زیادی به وجود آمده مبنی بر: آیا کاوشی توسط تیم باستان شناسی میراث فرهنگی بر روی آثار تاریخی این کوه انجام شده؟ ـ آیا اگر این راه پله فلزی وجود نداشته باشد مردم نمی توانند از این کوه با ارتفاع کم بالا بروند؟ ـ آیا این راه پله و سازه فلزی آن تخریب ظاهری و زخمی بر بدنه طبیعی کوه نیست؟ ـ آیا گزارشی جهت معرفی و شناساندن آثار تاریخی موجود بر روی کوه منشر شده؟ ـ آیا عرصه و حریم برای این کوه و آثار تاریخی آن تعیین شده؟ ـ اگر عرصه و حریم تعیین شده پس صدور مجوز ساخت و ساز عمرانی در بدنه کوه توسط میراث فرهنگی استان مرکزی به چه معنی است؟ این یک نقض صریح قانون میراث فرهنگی توسط خود میراث فرهنگی است! ـ البته پیش از این، مورد تخریب دیگری داشتیم که چندین هکتار وسعت منطقه سنگ نگاره های چند هزار ساله با تلاش فعالین و علاقه مندان بومی به ثبت تاریخی رسید ولی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی مجوز واگذاری این منطقه و احداث یک کارخانه صادر گردید که پس از چندین سال تخریب محل و آثار سنگ نگاره ها هیچ کارخانه یی احداث و راه اندازی نشد.

  • هم اکنون نیز برخی شهروندان نظر مثبت بابت احداث چنین سازه یی دارند و بر این باور هستند که یک مرکز تفریحی به تفرش اضافه خواهد شد و شاهد شکوفایی شهر خواهیم بود!

  • در پیامی که دکتر ناصری فرد پس از آگاهی از احتمال این تخریب و تهدید ارسال کرد چنین آمده: "یکی از سایت های کم نظیر سنگ نگاره های کهن ایران در گستره دشت زاغر تفرش بود که متاسفانه و با کمال بی رحمی آنها را نابود کردند و شاید حالا نوبت نقاشی های کهن دماوند کوچولوی تفرش رسیده. از دوستداران میراث کهن تفرش تقاضا داریم از آن آثار کهن حداقل 9000 ساله فراز تفرش محافظت کنند، چرا که آنها قسمتی از هویت کهن و تکرار ناشدنی آن سرزمین هستند. مواظب باشید آن سنگ نگاره های کهن همچون سنگ نگاره های کهن دشت زاغر نشوند."

 

 

     

 

آرشیو اخبار تفرش

 

 

 

 

 

   09100836421

  info@mehregan-tafresh.com

   mehregan_tafresh

   09126851642

  استان مرکزی ـ تفرش ـ میدان معلم

          ـ خیابان فیاضبخش ـ پلاک 63

 

 

اخبار تفرش

تازه های تفرش

شرکت تعاونی خدمات گردشگری مهرگان تفرش

(شماره ثبت 611)

 

 

هر گونه استفاده از متن و عکس های این سایت فقط با درج منبع مجاز می باشد.

May 2023 All rights reserved for MEHREGAN Co. - web design: Tirajeh Tafresh-Iran